26 kwietnia 2021

Wiele osób marzy o posiadaniu własnego domku letniskowego. To doskonałe rozwiązanie dla każdego, kto ceni sobie wypoczynek w otoczeniu natury. Działki zwykle położone są w środku lasu lub tuż nad jeziorem. Gwarantuje to komfortową przestrzeń do relaksu oraz piękne widoki o poranku. Ile kosztuje domek letniskowy? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Zależne jest to od wielu czynników. Przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące zakupu i budowy tego typu nieruchomości. Sprawdź!

Domek letniskowy – ciekawa inwestycja na wiele lat

Jeśli cenisz sobie spokojny i w pełni niezależny wypoczynek, doskonałym rozwiązaniem może być kupno domku letniskowego. Tego typu obiekty dostępne są w praktycznie każdym miejscu – w lesie, nad jeziorem, w górach, na niewielkiej wsi czy też obrzeżach miasta. Dzięki temu z łatwością wybierzesz idealną lokalizację dla siebie. Chociaż na rynku pierwotnym i wtórnym znajdziesz wiele ofert, to warto też sprawdzić, ile kosztuje budowa domku letniskowego. To korzystne rozwiązanie, bo pozwala dopasować obiekt do indywidualnych potrzeb.

Domy letniskowe to doskonała alternatywa zarówno na wakacyjny urlop, jak i na weekendowy wypad. W ten sposób odetchniesz od miejskiego zgiełku i naładujesz akumulatory. Wystarczy odrobina chęci i nieco odłożonych oszczędności, aby stworzyć przytulne miejsce pośrodku natury, do którego chętnie powrócisz. Aktualnie największą popularnością cieszą się całoroczne obiekty, które są marzeniem wielu osób pracujących zdalnie. Należy jednak pamiętać, aby dobrze zaplanować inwestycję i sposób finansowania, dzięki czemu unikniesz nieprzewidzianych wydatków.

Od czego zależy cena domku letniskowego?

Sporo osób rozważających zakup niewielkiej działki wypoczynkowej zastanawia się, ile kosztują domki letniskowe. Tymczasem trudno dokładnie określić koszt, bo zależy on od wielu czynników. Zaliczyć do nich można między innymi:

Wybór między kupnem a budową

Chociaż samodzielna budowa domku letniskowego pozwala na spore oszczędności, należy też pamiętać, że nieumiejętnie wykonane prace mogą generować dodatkowe koszty. Z tego względu lepiej powierzyć to zadanie profesjonalnej ekipie.

Typ nieruchomości

W zależności od instalacji doprowadzonych do budynku konstrukcje dzielą się na sezonowe i całoroczne. Niektóre z obiektów można dodatkowo ocieplić lub zamontować w nich ogrzewanie, co pozwala na korzystanie z nich w chłodniejszych miesiącach.

Metraż

Cena za domek letniskowy zależy w dużej mierze od metrażu. Dotyczy to zarówno budowy, jak i zakupu gotowej nieruchomości. Przy realizacji projektu od podstaw znaczenie ma również to, czy budynek zmieści się w 35 m2.

Lokalizacja

Jednym z czynników, który należy wziąć pod uwagę, planując koszty związane z zakupem lub budową domku letniskowego, jest lokalizacja. Cena działki położonej w górach czy też nad morzem lub jeziorem z pewnością będzie większa niż w przypadku nieruchomości położonej na spokojnej wsi.

Technologie i wyposażenie

Duży wpływ na cenę obiektu ma jego standard. Pod uwagę należy wziąć zarówno materiały czy technologie wykorzystane do budowy, jak i wyposażenie. Obecnie na rynku znajdziesz wiele propozycji w różnych przedziałach cenowych, co pozwala dopasować odpowiednie rozwiązanie do indywidualnych potrzeb.

Czy trzeba mieć pozwolenie na budowę domku letniskowego?

Każda osoba, która zastanawia się, ile kosztuje budowa domku letniskowego, powinna wziąć pod uwagę aspekty prawne. W myśl obowiązujących przepisów nie trzeba uzyskać żadnego pozwolenia pod warunkiem, że obiekt spełni określone wymagania. Przede wszystkim budynek musi być parterowy, wolnostojący, a łączna powierzchnia zabudowy wynosić maksymalnie 35 m2. Co więcej, dopuszczalna liczba obiektów rekreacyjnych zależy od metrażu działki. Na każdy z nich trzeba przeznaczyć 500 m2.

Budując domek letniskowy, należy pamiętać, że zostanie on uznany za jednokondygnacyjny tylko w przypadku, kiedy poddasze będzie nieużytkowe. Wyjątek stanowią nadbudówki nad dachem, takie jak centrala wentylacyjna i klimatyzacyjna czy maszynownia dźwigu. Jeśli zależy Ci, aby konstrukcja była piętrowa bez ponoszenia dodatkowych kosztów, warto rozważyć stworzenie we wnętrzu antresoli. Wydatki związane z jej budową z pewnością wyniosą mniej niż konieczność załatwienia formalności potrzebnych do uzyskania odpowiednich zezwoleń budowlanych.

Jeśli Twój obiekt spełnia wszystkie wymagania względem budynków rekreacyjnych, wystarczy jedynie zgłosić budowę do organu administracji architektoniczno-budowlanej, czyli starosty lub prezydenta miasta na prawach powiatu. W tym celu należy złożyć specjalny formularz dostępny na stronie internetowej urzędu. W dokumentach trzeba uwzględnić rodzaj, zakres i sposób wykonania prac budowlanych, a także określić termin ich rozpoczęcia. Dodatkowo potrzebne będzie oświadczenie o posiadaniu prawa do dysponowania nieruchomością, a w niektórych sytuacjach decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania czy też szkice planowanej inwestycji. Rysunki mogą być wykonane przez osoby bez uprawnień budowlanych.

Koszty związane z posiadaniem domku letniskowego

Przed podjęciem decyzji o budowie domku letniskowego warto w pierwszej kolejności dokładnie przemyśleć swoje oczekiwania i zapoznać się z cenami na rynku. Jedną z najważniejszych kwestii, jakie należy ustalić, jest to, w jaki sposób nieruchomość będzie wykorzystywana – w sezonie letnim czy przez cały rok. W tym drugim przypadku z pewnością trzeba będzie doliczyć koszty związane z przystosowaniem budynku do użytkowania w trakcie zimniejszych miesięcy. Duże znaczenie ma też metraż, ponieważ według przepisów prawa parterowe obiekty rekreacyjne powinny mieć maksymalnie 35 m2. W innym przypadku trzeba uzyskać pozwolenia na budowę, a co za tym idzie stworzyć profesjonalny projekt budowlany. Z tego powodu automatycznie wzrosną też wydatki związane z usługami architektonicznymi.

W sytuacji, kiedy metraż domku letniskowego mieści się w określonych ramach, wystarczy jedynie złożyć odpowiednie zgłoszenie dotyczące budowy. Dzięki temu można sporo zaoszczędzić. Warto pamiętać, że obiekty całoroczne w przeciwieństwie do tych sezonowych wymagają uzbrojenia działki, przyłącza do sieci i zaopatrzenia w wodę pitną. Z tego względu stworzenie takiego budynku kosztuje więcej.

Zwykle cena budowy domku rekreacyjnego na podstawie projektu wynosi od około 1,5-2 tysiący złotych za m2, co przy powierzchni 25 m2 daje kwotę około 37-50 tysięcy złotych. Z kolei w przypadku nieruchomości całorocznej cena może być podobna do kosztów realizacji standardowych domów, czyli około 3 tysiące złotych za m2. Istnieją jednak pewne sposoby, aby obniżyć wydatki. Jeśli zależy Ci, aby wybudować solidny, komfortowy i ekologiczny domek letniskowy, doskonałym pomysłem jest skorzystanie z usług profesjonalnych firm zajmujących się realizacją tego typu projektów.

Wybuduj swój wymarzony domek letniskowy

Jeśli zależy Ci, aby wybudować solidny, komfortowy i ekologiczny domek letniskowy, doskonałym pomysłem jest skorzystanie z usług profesjonalnej firmy zajmującej się realizacją tego typu projektów. Jako przedsiębiorstwo z wieloletnim doświadczeniem możemy stworzyć dla Ciebie dom Twoich marzeń. Zachęcamy do sprawdzenia naszej pełnej oferty i kontaktu, aby dopasować odpowiedni wariant budynku do indywidualnych potrzeb!